خدمات الکترونیک


تاریخ انتشار: يکشنبه ٢٩ فروردين ١٤٠٠ - ١٥:٢٦
علی رسوليان در نشست مشترك با مديران صندوق ضمانت سرمايه‌گذاری صنايع كوچک:

سرمايه صندوق ضمانت، جوابگوی نیازهای صنايع كوچك كشور نيست

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: توان مالي صندوق هاي تابعه وزارت صمت، باید بگونه‌ای تجهیز شود که بتواند پاسخگوی جدی بنگاههای اقتصادی فعال در بخش صنعت، معدن و تجارت کشور باشد، در حال حاضر 48 هزار واحد صنعتی کوچک در شهرک های صنعتی وجود دارد و صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنايع كوچك، بدون توان مالي و افزایش سرمایه قادر به حمایت از این واحدها نیست.

 

نشست علی رسولیان، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با مدیرعامل و اعضاي هيات مديره صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، صبح شنبه 28 فروردين در محل صندوق ضمانت برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست محمدحسین مقیسه، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، ضمن بیان توضيحاتی پیرامون رسالت و فلسفه وجودی صندوق، گزارشی از عملکرد و فعالیت‌های مرتبط، شامل آمار صدور ضمانت نامه‌ها ، خسارتهای پرداختی به ذینفعان و وضعیت وصول مطالبات ارائه کردند. ایشان سپس ضمن بیان اولویت‌های موجود در صندوق که در راستای سیاست‌های کلان اقتصادی دولت و همچنین برنامه‌های مورد عمل وزارت صمت اتخاذ شده است، چالش‌ها و محدودیت‌های پیش روی صندوق را تشریح نمودند.

 

در ادامه جلسه، علی مهدوی عضو هیات مدیره صندوق ضمانت سرمایه‎گذاری صنایع کوچک به جایگاه ممتاز صنایع کوچک در اقتصاد دنیا اشاره کردند و بیان داشتند رشد و توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته مدیون توجه ویژه به این جایگاه و همچنین اهتمام به تامین مالی مناسب صنایع کوچک و متوسط بوده است.

 

محبوب پناهی عضو موظف هیات مدیره و معاون فنی و برنامه ریزی صندوق نیز بیان داشتند، صندوق ضمانت یکی از حامیان اصلی و موثر در تامین مالی صنایع کوچک است و با توجه به جامعیت و گستردگی ذینفعانی که می‌توانند از خدمات موجود استفاده نمایند، لازم است منابع مالی گسترده‌ای در اختیار داشته باشد تا امکان کمک به تامین مالی بنگاههای واجد شرایط را در قالب صدور انواع ضمانت‌نامه فراهم نماید. ایشان افزودند با تغییرات گسترده در شرایط اقتصادی از جمله افزایش نرخ ارز، تورم و ... در سنوات اخیر و نیاز به تامین مالی بیشتر بنگاههای اقتصادی، افزایش سرمایه صندوق اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

محمد صادق محمدیاری معاون مالی و اقتصادی صندوق، دسترسی به آمار و اطلاعات واحدهای صنعتی کوچک را شرط اولیه برای هر گونه برنامه‌ریزی و سیاستگذاری عنوان کردند و بیان داشتند صندوق آمادگی دارد در تکمیل بانک اطلاعاتی جامع صنایع کوچک با سازمان صنایع کوچک همکاری داشته باشد.

 

 در پایان این نشست علی رسولیان معاون وزیر صمت و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ضمن تشکر از برگزاری این جلسه، عنوان نمودند علیرغم همه مشکلات موجود در سال گذشته بخش قابل توجهی از شاخص‌های صنعت با رشد مواجه بوده است و در سال گذشته ما در مجموعه سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران تعداد 1575 واحد راکد را فعال و به چرخه تولید هدایت کرده‌ایم. در بررسی‌های صورت گرفته نزدیک به 60% این  واحدها بدلیل مشکلات مرتبط با تامین مالی غیر فعال شده بودند.

 

وی در ادامه به اهمیت و جایگاه شرکتهای دانش بنیان اشاره کردند و افزودند که یکی از  برنامه های جدی و مهم سال جاری سازمان صنایع کوچک تمرکز بر این شرکتها خواهد بود که صندوق ضمانت می‌تواند در بخش تامین مالی این برنامه نقش آفرینی کند. ایشان همچنین بیان داشتند در حال حاضر 48 هزار واحد صنعتی کوچک در شهرک های صنعتی وجود دارد و صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنايع كوچك بدون توان مالي و افزایش سرمایه قادر به حمایت همه جانبه از این واحدها نیست و بايد سرمايه آن افزايش يايد.

 

اشتراک گذاری:
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: