خدمات الکترونیک


تاریخ انتشار: دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠ - ١٨:٠٥

اهمیت شرکت در انتخابات از دیدگاه رهبر معظم انقلاب

رهبر انقلاب اسلامی در خصوص دیدگاه امام درباره مردم‌سالاری و انتخابات فرمودند: امام انتخابات را «فریضه دینی» می‌دانستند و در وصیت‌نامه خود می‌گویند «عدم حضور در انتخابات در برخی مقاطع چه بسا گناهی در رأس گناهان کبیره باشد» و «کوتاهی در مشارکت، پیامدهای دنیوی و حتی تا نسل‌های بعد داشته باشد که مستلزم بازخواست الهی است».

 

رهبر انقلاب همچنین با اشاره به تأکید همیشگی امام خمینی درباره ضرورت شرکت آحاد مردم در انتخابات، انتخاب فردی شایسته را راه‌حل نابسامانی‌ها ومشکلات خواندند و با بیان نکاتی مهم در باره لزوم پایبندی رییس‌جمهور آینده به ایجاد عدالت اجتماعی، مبارزه صریح وبدون ملاحظه با فساد وتقویت تولید داخلی افزودند: آحاد مردم خود را به شرکت در انتخابات و تشویق دیگران به این کار ملزم بدانند.

ایشان با اشاره به گرم‌تر شدن محیط انتخابات گفتند: دعوت مردم به حضور نیافتن در انتخابات با بهانه‌های واهی، عمل به خواست دشمنان است و اگر هر یک از دو رکن مردم‌سالاری و دین تضعیف شود، اسلام و ایران ضربه و سیلی خواهند خورد.

رهبر انقلاب همچنین فرمودند: گفته می‌شود برخی به‌علت فشارهای معیشتی که همه ما آن را لمس می‌کنیم، برای شرکت در انتخابات مردد هستند یا برخی می‌گویند در دوره‌های قبل با شوق به فردی رأی دادیم اما در آخر دوره، منجر به دلخوری شد، بنابراین در انتخابات شرکت نمی‌کنیم. این موارد استدلال‌های درستی نیستند و نباید ما را از مشارکت در انتخابات دلسرد کنند.

ایشان تأکید کردند: اگر نابسامانی، ناکارآمدی و ضعف در مدیریت‌ها وجود دارد، باید آن را با انتخاب درست و خوب و روی کارآوردن مدیریت مردمی و اسلامی جبران کرد نه با شرکت نکردن در انتخابات.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر دقت در انتخاب و توجه به عملکرد کاندیداها افزودند: صرفاً به وعده‌ها و حرفها نمی‌توان اکتفا کرد همچنان‌که در قضیه مذاکرات هسته‌ای هم که در جریان است، همواره به مسئولان گفته‌ایم به عمل کار برآید و به حرفها و وعده‌ها نمی‌توان اعتماد کرد.

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: کارآمدی را با حرف نمی‌شود تشخیص داد، بنابراین باید نگاه کرد که آیا گذشته و عملکرد کاندیداها، وعده‌های آنها را تأیید و تصدیق می‌کند یا نه؟

رهبر انقلاب اسلامی، تشویق به مشارکت در انتخابات را وظیفه تک تک مردم دانستند و گفتند: تک تک مردم خود را موظف بدانند که همه آحاد مردم اعم از خانواده، دوستان و آشنایان را به مشارکت در انتخابات دعوت کنند و این، مصداق «تواصی به حق» است.

 

آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری، توجه ویژه و خاصی نسبت به مقوله بااهمیت و حساس انتخابات داشته اند و با تاكید بر حضور گسترده مردم در این عرصه سرنوشت ساز، آنها را به مشاركت در تصمیم گیری و امور مهم سیاسی كشور دعوت می كنند.

 

انتخابات یكی از مهمترین عرصه های حضور مردم در صحنه تصمیم گیری در نظام مردم سالاردینی به شمار می رود. امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، نیز همواره در پیام ها و سخنرانی های خود بر نظامی تاكید داشتند كه بر احكام اسلام و رای مردم بنیان گذارده شود.

گروه ها و احزاب مختلف هماره در برگزاری انتخابات پرشور نقشی تاثیر گذار داشته اند و حضور افراد دارای سلایق متفاوت در صحنه رقابت، سبب افزایش انگیزه مشاركت فعال مردم در این عرصه سرنوشت ساز شده است تا نظام سیاسی خود را در مسیر رسیدن به اهدافش یاری رسانند.

مقام معظم رهبری همواره بر اهمیت مساله انتخابات و دقت در تایید صلاحیت ها تاكید و به دستگاه ها و نهادهای نظارتی بر لزوم توجه ویژه در انجام دادن وظیفه های خود سفارش كرده اند و حضور گسترده مردم را در این عرصه موجب رشد و بالندگی نظام دانسته اند.

مهم ترین محورهای سخنان ایشان درباره انتخابات به شرح زیر است:

- اهمیت انتخابات در جمهوری اسلامی

- مشاركت گسترده مردم در انتخابات

- وظیفه رسانه ها در انتخابات

- لزوم حفظ سلامت انتخابات

- معیارهای انتخاب فرد اصلح

- پرهیز از التهاب آفرینی

- اعتماد كامل به دستگاه های نظارتی بر انتخابات

- شورای نگهبان؛ چشم بینای نظام

- انتخابات؛ میدان رویارویی با دسیسه دشمنان

 

** اهمیت انتخابات در جمهوری اسلامی

- انتخابات، مساله بسیار مهم و اساسی و تعیین كننده ای است. اهمیت انتخابات از جهات گوناگونی است. یكی از آنها این است كه نظام ما نظامی است متّكی به ایمان ها و عواطف و علایق مردم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار اعضاي هیأت نظارت بر انتخابات شوراي نگهبان؛ 14 بهمن 74)

- این همه انتخابات در این كشور اتّفاق افتاده است، مردم بدون هیچ ضایعه ای شركت و دخالت كرده اند. این هنر بزرگ نظام اسلامی بود. در كشورهای به اصطلاح دمكراتیك هم گاهی در انتخابات حوادث خونین و تلخ به وجود می آید. ملت ما با كمال متانت در انتخابات گوناگون شركت كرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار مردم قم؛ 19 دی 81)

- انتخابات یكي از میدان هاي مهم همبستگي است. درباره انتخابات حرف زدیم، همه حرف زدند و تا وقت انتخابات هم باز هرچه لازم باشد، عرض خواهیم كرد. آنچه مهم است، این است كه مردم در این میدان گزینش، همبستگي خود را نشان دهند. ملت ایران این فرصت گزینش را تا قبل از انقلاب اسلامي در هیچ دوره اي نداشت؛ انقلاب اسلامي است كه این فرصت را در اختیار ملت ایران گذاشته است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار خانواده هاي شهدا؛ سوم خرداد 84)

- انتخابات می تواند عرصه ظهور و بروز وحدت، عقلانیت و شعور ملی باشد. اگر انتخابات به گونه ای باشد كه گروه های سیاسی در یك رقابت مثبت برای خدمتگزاری به مردم، سهم متناسب و لایق خود را به دست آورند، این انتخابات زمینه ساز نشاط و پیشرفت جامعه خواهد بود. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رؤسای سه قوه و دیگر مسئولان و كارگزاران كشور؛ 21 مهر 86)

- انتخابات، شاخص و عَلم نظام جمهوري اسلامي است. به كوري چشم دشمن ها، ما الحمدلله انتخابات را بدون اندك تأخیري، همیشه سر وقت انجام دادیم؛ این خیلي مهم است. از سال 58 كه اولین انتخابات انجام گرفته است تا امروز، سي و یكي دو تا انتخابات انجام گرفته؛ سر وقت، با دقت. واقعاً خودشان را كُشتند كه شاید بتوانند در یك برهه‌اي انتخابات مجلس را عقب بیندازند، اما نتوانستند.(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نمایندگان مجلس شوراي اسلامي؛ هشتم خرداد 90)

- انتخابات یك حق است و یك وظیفه است. ما هر كداممان به عنوان یك فرد از افراد این ملت، هم حق داریم در انتخابات شركت كنیم، هم وظیفه داریم. آن كساني كه به نظام جمهوري اسلامي معتقدند، قانون اساسي را قبول دارند، هم از این حق می خواهند استفاده كنند، هم این وظیفه را می خواهند انجام دهند. همه باید این وظیفه را انجام دهند. .(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم قم؛ 19 دی 91)

- انتخابات مظهر هر سه باوري است كه در امام وجود داشت و باید در ما وجود داشته باشد: مظهر خداباوري است، چون تكلیف است. وظیفه‌ ما است، تكلیف ما است كه در سرنوشت كشور دخالت كنیم؛ تك‌تك آحاد ملت این تكلیف را دارند. مظهر مردم‌باوري است، چون انتخابات مظهر اراده آحاد مردم است؛ مردمند كه مسئولان كشور را به این وسیله انتخاب می كنند و مظهر خودباوري است، چون هر كسي كه رأي در صندوق مي‌اندازد، احساس می كند كه به سهم خود در سرنوشت كشور دخالت كرده است، به سهم خود تعیین كرده است؛ این خیلي چیز مهمي است. پس انتخابات هم مظهر خداباوري است، هم مظهر مردم‌باوري است، هم مظهر خودباوري است.( بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم بیست و چهارمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی در حرم امام خمینی(ره)؛ 14 خرداد 92)

- انتخابات واقعاً نعمت بزرگي است. این هم از بركات نگاه روشن و عمیق امام بزرگوار ما بود. كساني در همان زمان بودند كه معتقد بودند [وقتي‌] حكومت اسلامي است، انتخابات لزومي ندارد؛ امام فرمود نه، انتخابات باید باشد و منشأ اثر باشد، مردم تصمیم بگیرند، مردم انتخاب كنند و آنچه مردم می خواهند بشود. نتیجه‌ این سیاست، این شد كه مردم در كنار انقلاب و در وسط میدان باقي ماندند و تا امروز بحمدالله باقي مانده‌اند؛ چون خود مردمند كه دارند انتخاب می كنند، خود مردمند كه دارند تصمیم می گیرند. انتخابات نعمت بزرگي است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار ائمه جمعه سراسر كشور 14 دی 94)

- انتخابات درواقع یك نفس تازه دادن به ملّت ایران است؛ [ملّت ایران‌] یك نفس تازه‌اي پیدا می كند، طبیعت انتخابات این است. اینكه ملّت ایران بیایند تك‌تك وارد میدان بشوند و رأي بدهند [كه‌] آقا عقیده من این است، فلاني باید مسئول باشد - حالا چه در ریاست جمهوري، چه در مجلس شوراي اسلامي، چه مجلس خبرگان؛ هر كدام از اینها جداگانه در جاي خود اهمّیّت فراواني دارد - هر فردي از آحاد ملّت كه این احساس مسئولیّت را بكند، خودش یكي از آن عناصر حفظ كننده انقلاب است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار مردم قم 19 دی 94)

- انتخابات تزریق خون تازه در كالبد نظام جمهوری اسلامی است؛ تجدید قوا و تجدید نیرو برای ملّت است... انتخابات یعنی این؛ یعنی یك روح جدید، یك خون تازه و یك نفَس نو به كشور و به ملّت و به مردم دادن؛ انتخابات این است. اینكه بنده اصرار می كنم همه در انتخابات شركت كنند برای این است. انتخابات وقتی همگانی شد و وقتی همه شركت كردند، كشور عزّت پیدا می كند، نظام جمهوری اسلامی عزّت پیدا می كند، كشور بیمه می شود، نظام جمهوری اسلامی بیمه می شود. انتخابات، بیعت تازه‌ای با آن هدف های عالی است؛ این معنای انتخابات است. لذا برای همه‌ مردم فریضه می شود كه در این حادثه بزرگ شركت كنند.(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار فرماندهان و كاركنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش 19 بهمن94)

**مشاركت گسترده مردم در انتخابات

- انتخابات حقیقت عظیمی است كه حضور مردم را در صحنه نشان می دهد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با فضلا، طلاب‌ و اقشار مختلف‌ مردم‌ قم‌؛ 19 دی 70)

- آحاد ملت عظیم الشأن ایران اسلامی به خوبی آگاهند كه حضور آنان با این روحیه ایمانی در صحنه های اساسی و حیاتی كشور، اسلام، انقلاب، عزت، شرف و آبروی ملت ما را در دنیا حفظ كرده است و ادامه حضور جدی و فداكارانه مردم در صحنه های گوناگون همراه با ایمانِ روشن بینانه‌ آنان، هر دشمن بدخواهی را در صدمه زدن به تداوم انقلاب اسلامی، حركت مردم و سازندگی كشور ناكام خواهد گذاشت. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست اندركاران انتخابات سراسر كشور؛ 23 اردیبهشت 71)

- همه باید تلاش كنند كه این انتخابات، پُرشور برگزار شود. این انتخابات، نشان دهنده واقعی حضور مردم در صحنه سیاسی كشور باشد. هر انتخاباتی كه پُرشور شود، كشور را بیمه می كند. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعي از جهادگران جهاد سازندگي؛ 15 مهر 77)

- كشور ما متكي به آراء مردم است. علت این كه دشمنان ملت و طمع ورزان به این آب و خاك نتوانسته اند در طول بیست وشش سال گذشته گزندي وارد كنند، حضور و اراده و مشاركت مردم در صحنه هاي مختلف بوده است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار ده ها هزار نفر از زائران و مجاوران حرم رضوی؛ یكم فروردین 84)

- ملت هوشیار ایران، درست در نقطه مقابل خواست دشمن، «فعال، پرشور و شعور - و همراه با درك و آگاهی كامل» در پای صندوق های رأی حضور خواهد یافت چرا كه انتخابات را آبروی ملی، وسیله ای برای افزایش عزت ملی و از جمله شاخص های رشد ملی است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجتماع عظیم مردم كردستان؛ 22 اردیبهشت 88)

- مساله انتخابات برای كشور، مساله‌ بسیار مهمّی است. انتخابات، مظهر كامل حضور و انتخاب مردم است. مردم با حضور خودشان در صحنه‌ انتخابات -چه در انتخابات ریاست جمهوری، چه در انتخابات مجلس شورای اسلامی، چه در انتخابات مجلس خبرگان- مردم‌سالاری واقعی را در این كشور شكل می دهند؛ این خیلی مهم است.(بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اقشار مختلف مردم؛ 18 شهریور 94)

- یك مساله‌ مهم درباره‌ انتخابات، حضور حدّاكثري است كه حالا من ان‌شاءالله بعدها اگر عمر بود تا قبل از انتخابات، راجع به حضور حدّاكثري باز صحبت خواهم كرد. هرچه جمعیّت بیشتر در انتخابات شركت كند، استحكام نظام و اعتبار كشور بالاتر خواهد رفت؛ هرچه بیشتر مردم شركت كنند، اعتبار نظام بالا خواهد رفت. چون نظام، نظام مردمي است و واقع قضیّه این است كه متّكي به عواطف مردم و احساسات مردم و انتخاب مردم و خواست مردم است. بنده این عقیده را [در مورد حضور] حدّاكثري از قبل هم داشته‌ام و همیشه هم رویش اصرار كرده‌ام، این بار هم اصرار دارم و ان‌شاءالله بیشتر هم درباره‌اش صحبت می كنم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار ائمه جمعه سراسر كشور 14 دی 94)

- حضور مردم یكي از آن عناصري است كه دشمن را ناكام می كند. اینكه ما تكیه می كنیم، تأكید می كنیم، اصرار مي‌ورزیم بر اینكه مردم همه شركت كنند در انتخابات و من بارها این را قبلاً گفته‌ام... همه باید بیایند در انتخابات شركت كنند؛ این موجب می شود كه نظام جمهوري اسلامي تقویت بشود، پایداري آن و ماندگاري آن تأمین بشود، كشور در حصار امنیّت كامل باقي بماند -كه خب بحمدالله امروز هست- این موجب می شود كه ملّت ایران در چشم ملّت هاي دیگر آبرو پیدا كند و اعتبارش بالا برود؛ در چشم دشمنانش ابّهت پیدا كند ملّت ایران؛ انتخابات این است. بنابراین اصل انتخابات حضور مردم در پاي صندوق هاي رأي و رأي دادن آنها است. همه باید شركت كنند؛ شركت در انتخابات آبروي نظام جمهوري اسلامي است، آبروي اسلام است، آبروي ملّت ایران است، آبروي كشور است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار مردم قم 19 دی 94)

- در مورد انتخابات توجّه كنیم كه انتخابات یك رقابت است، یك مسابقه ملّی است بین آحاد كشور... اگر ملّت ایران، خوب، قوی، جازم و عازم وارد میدان بشود و صندوق های رأی را از رأی خود و عزم خود پُر كند، ایران خواهد بالید، جمهوری اسلامی خواهد بالید و افتخار خواهد كرد؛ حالا هر كه ببرد، هر كه ببازد. در واقع بُرد و باختی برای ملّت وجود ندارد؛ ملّت در هر صورت برنده است. این نكته‌ اساسی در باب انتخابات است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار دست‌اندركاران برگزاری انتخابات؛ 30 دی 94)

- یك عدّه‌ای كمین كرده‌اند كه با عدم ورود مردم در عرصه‌ انتخابات یا با تحریم انتخابات یا با سست‌كردنِ انتخابات -كه حالا اشاره خواهم كرد- یك مچ‌گیری از نظام جمهوری اسلامی بكنند؛ یك عدّه‌ای كمین كرده‌اند. ملّت در مقابل این كمین‌كرده‌های نابكار، كارآمدیِ خودش را نشان داده است، امروز هم نشان خواهد داد. این حرف اوّل من و مهم‌ترین حرف من در همه دوره‌های انتخابات بوده است، الان هم هست: شركت همگانی و بانشاط مردم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار دست‌اندركاران برگزاری انتخابات؛ 30 دی 94)

**وظیفه رسانه ها در انتخابات

- مبادا در محدوده نظام اسلامی افرادی با سخن و قلم خود به خواست دشمن عمل كنند و مردم را در مورد انتخابات در شك و تردید قرار دهند. دشمن همواره تلاش كرده است تا هر آنچه را كه از حضور مردم حكایت دارد كتمان كند. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با فضلا، طلاب‌ و اقشار مختلف‌ مردم‌ قم‌؛ 19 دی 70)

- صدا و سیما در حال ترویج انتخابات است و این كار را هم بسیار خوب ادامه مي دهد. باید كاري كرد كه مردم خودشان انتخاب كنند و براي آن كه مردم قدرت انتخاب داشته باشند، صدا و سیما باید معیارها را به روش هاي هنري و خوب بیان كند تا به انتخاب حق و اصلح منتهي شود. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس، معاونان و مدیران سازمان صدا و سیما؛ 23 اردیبهشت 76)

**لزوم حفظ سلامت انتخابات

- انتخابات باید به معنای واقعی نمایشگر رأی مردم باشد لذا حفظ سلامت انتخابات برای برگزار كنندگان آن در درجه اول اهمیت قرار دارد. فضای انتخابات و تبلیغات مربوط به آن باید كاملاً سالم و با تبلیغات دروغین و فریبنده كشورهای به اصطلاح دموكراسی دنیای امروز كه امكان انتخاب درست را از مردم سلب می كند متفاوت باشد. تبلیغات باید به معنای واقعی، حفظ حدود شرعی، بدور از فریب و كارهای دورغین و نمایشی و متهم كردن رقبای انتخاباتی صورت گیرد... انتخابات كاری است كه به مردم ارتباط پیدا می كند لذا نسبت به هیچ تخلفی نباید اغماض شود و مسئولین نباید اجازه دهند كه برداشت های خطی، جناحی و گرایش های گروهی در اجرای انتخابات تأثیر بگذارد. این كار باید سالم، خالص و بدون اندكی خدشه انجام شود و این همان چیزی است كه مردم را دلگرم خواهد كرد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان وزارت كشور، استانداران و فرمانداران؛ 27 آذر 70)

- همه دستگاه های نظام موظفند به سهم خود برای برگزاری انتخابات صحیح در كشور تلاش كنند. صحت انتخابات به آن است كه حقیقتاً از آراء و تشخیص قلبی مردم حكایت داشته باشد و برای این منظور لازم است آگاهی مردم به حدی برسد كه این تشخیص صحیح باشد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با وزیر، معاونین و مدیران كل وزارت آموزش و پرورش؛ 25 دی 70)

- انتخابات باید آزاد، سالم و مطابقِ قانون باشد. وزارت كشور مجري است، شوراي نگهبان هم ناظر. هر كدام هم وظایفي دارند كه باید وظایفشان را انجام دهند و نباید از وظایف هم تخطّي كنند. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسؤولان و كارگزاران نظام؛ 11 آبان 82)

- همه بایستي نسبت به این انتخابات احساس تكلیف كنیم؛ هم مسئولان، هم آحاد مردم و هم مجموعه هاي گوناگون سیاسي و اجتماعي و فعالاني كه در كشور هستند. اولاً سلامت این انتخابات ها مهم است، كه خوشبختانه مسئولان كشور به این توجه دارند، ما هم همیشه تأكید كرده ایم و حالا هم هست. باید از آراي مردم به طور كامل صیانت بشود. در همین اندازه از لحاظ اهمیت، حفظ سلامت فضاي انتخابات، قبل از شروع انتخابات است - مثل همین حالا كه به تدریج نام نویسی ها شروع شده و مقدمات انتخابات فراهم شده است و تا زمان انتخابات، زمان زیادي نمانده - كه بایستي سلامت فضا را حفظ كنید. بعضي فضاي انتخابات را خراب می كنند؛ تخریب كردن، اهانت كردن و خُرد كردن شخصیت هاي گوناگون، همه بر خلاف اقتضاي سلامت انتخابات است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار سران سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مسئولان و كارگزاران نظام؛ 18 مهر 85)

- یكي از ابعاد دیگر حقّ‌النّاس بودن، حفظ امانت است؛ آن كساني كه آراء را در اختیار دارند، آن كساني كه آراء را می شمرند، آن كساني كه ثبت می كنند و گزارش می كنند، آن كساني كه جمع می بندند و خلاصه آن كساني كه اداره‌ صندوق ها به عهده‌ آنها است، باید كمال امانت را رعایت كنند؛ یعني در این زمینه‌ها اندك‌تخلّفي، خیانت در امانت است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار ائمه جمعه سراسر كشور 14 دی 94)

**معیارهای انتخاب فرد اصلح

- مردم باید به كساني رأي دهند كه به آنها اعتماد و اطمینان دارند و مي دانند كه دچار انحراف و فساد نخواهند شد و براي اسلام، پیشبرد اهداف انقلاب و گسترش و تعمیق ارزش هاي انقلابي و نیز رفاه مردم كار و تلاش خواهند كرد. (پیام حضرت آیت الله خامنه اي به مناسبت آغاز سال نو؛ یكم فروردین 75)

- همچنان كه شركتِ در انتخابات یك وظیفه است، گزینش خوب و آگاهانه هم یك وظیفه است. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعي از علما، روحانیون، فضلا و مبلغین؛ 13 اردیبهشت 76)

- انتخاب نامزد اصلح نیز در میان نامزدهای صالحی كه صلاحیت آنها تایید می‌شود، دارای اهمیت فراوانی است. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مردم جیرفت؛ 17 اردیبهشت 84)

- وظیفه بسیار مهم دیگر، انتخاب نمایندگان اصلح و افرادی است كه به فكر مردم و دلسوز آنان باشند و برای همكاری و همدلی با دولت، قوه قضاییه و بخش های دیگر به منظور پیشرفت كشور و اجرای كارهای بزرگ تلاش كنند. (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از كارگران نمونه كشور؛ چهارم اردیبهشت 87)

- نامزدهای انتخاباتی به یكدیگر اهانت نكنند؛ خب، جنابعالی نامزد هستید، معتقدید كه آدم صالحی هستید، آدم برجسته‌ای هستید؛ بسیار خوب، از خودتان هرچه می خواهید تعریف كنید بكنید امّا به رقیبتان اهانت نكنید، به رقیبتان تهمت نزنید، از رقیبتان غیبت هم نكنید؛ تهمت و افترا یعنی نسبتی بدهید كه واقعیّت ندارد، [امّا] غیبت یعنی نسبتی بدهید كه واقعیّت دارد؛ غیبت هم نباید بكنید. بنابراین این هم یك وظیفه است و یك معیار است برای سلامت انتخابات. نمایندگان بروند آنچه را در وسعشان، در قدرتشان، در صلاحیّتشان هست، برای مردم بیان كنند؛ مردم هم نگاه می كنند، خوششان می‌آید رأی می دهند، خوششان نمی‌آید رأی نمی دهند؛ این می شود [انتخابات‌] سالم. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار دست‌اندركاران برگزاری انتخابات؛ 30 دی 94)

**پرهیز از التهاب آفرینی

- به نظر من آنچه كه امروز بیش از هر چیز مورد توجّه آنهاست - تا قبل از انتخاباتی كه چند ماه دیگر در پیش داریم - مسأله آفریدنِ التهاب سیاسی است. مردم را از لحاظ سیاسی دچار التهاب كردن، نگران كردن، سرگرم مسائل كوچك كردن، به جان همدیگر انداختنِ جناح ها، مسائل كوچك را بزرگ كردن. این جزو برنامه هاست؛ می خواهند كاری كنند كه فضای كشور، فضای تب آلود شود. مبارزه با این برنامه، سعی در آرام نگه داشتنِ فضای عمومی و فضای سیاسی كشور است. همه باید در این جهت حركت كنند. به هیچ یك از حركات و اظهاراتی كه به معنای التهاب آفرینی باشد، نباید میدان داده شود. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار اعضاي مجلس خبرگان رهبری؛ 27 بهمن 79)

- مردم به انتخابات علاقه دارند و آنچه آنها را ناخشنود مي كند جنجال ها و اختلافاتي است كه اكثر آنها هم ماهیت تبلیغاتي دارد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مسئولان نظام؛ 15 مرداد 82)

- درباره تشنّج سیاسي، بخصوص در این برهه اي كه ما نزدیك به انتخاباتیم، از آقایان - بخصوص بخش هاي سیاسي دولت - خواهش مي كنم كه نسبت به این مسأله به طور جدّي اهتمام بورزند كه كاري كنیم كه فضاي كشور در آستانه انتخابات یك فضاي معتدل، آرام و دلنشین باشد، تا مشوّق مردم براي انتخابات شود. ما به فضل پروردگار انتخابات پُرشوري خواهیم داشت - همین طور هم خواهد شد، ان شاءالله خواهید دید - و به فضل الهي شركت خوبي از مردم در این انتخابات دیده خواهد شد. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار اعضاي هیأت دولت؛ پنجم شهریور 82)

- من البتّه در باب انتخابات، زیاد حرف دارم. چیزهایی هم می گویند، حرف هایی این روزها زده می شود كه بنده نمی خواهم بپردازم به آن حرف ها كه مایه‌ تشویش افكار عمومی و مایه‌ تردید دل های مردم می شوند؛ حرف های نامناسب و غلط، فقط با نگاه سیاسی به مسائل نگاه كردن، نگاه خدایی را بكلّی كنار گذاشتن؛ از این حرف ها گاهی این روزها شنیده می شود. من نمی خواهم فعلاً به این چیزها بپردازم؛ آنچه من می خواهم عرض بكنم، این است كه ملّت بداند عزّت او، افتخار او، اقتدار او، ایستادگی او در مقابل جبهه‌ دشمن، به این است كه وظایف انقلابی خودش را خوب انجام بدهد و یكی از مهم‌ترین‌هایش انتخابات است؛ این خطاب به ملّت. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار فرماندهان و كاركنان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش 19 بهمن94)

** اعتماد كامل به دستگاه های نظارتی بر انتخابات

- دستگاه ها امین اند. من در نماز جمعه هم گفتم؛ الان هم مي‌گویم: من به دستگاه هاي مباشر كار انتخابات اطمینان دارم. بعضي بیهوده اعتراض نكنند. شوراي محترم نگهبان مورد اعتماد كامل ماست. وزارت كشور مورد اعتماد كامل ماست. همه تلاش مي‌كنند و زحمت مي‌كشند. (بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع زائران حضرت علي‌بن‌موسي‌الرضا(ع) در روز عید سعید فطر؛ 16 فروردین 71)

- شورای نگهبان نقطه تضمین و تامین برای نظام اسلامی است. این امر بسیار مهمّی است. من در دوره قبل نسبت به اهمیت كار شورای محترم نگهبان تذكر دادم؛ حالا هم لازم است مجدّداً این را عرض كنم. شورای نگهبان در مجموعه تشكیلات نظام جمهوری اسلامی، مثل بقیه دستگاه ها نیست كه بگوییم ارگان ها و تشكیلات مختلفی هستند؛ بعضی مهمترند، بعضی كم اهمیت ترند؛ این هم یكی از آنها؛ نه. شورای نگهبان مثل بعضی از پدیده های یك نظام - مانند قانون اساسی - وضع ویژه ای دارد. شورای نگهبان تشكیلاتی است كه اگر خوب باشد و درست كار كند، این نظام دیگر خطر انحراف از دین نخواهد داشت. این چیز كمی نیست. این چیز قابل مقایسه ای با چیزهای دیگر نیست. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامي در دیدار اعضاي هیأت نظارت بر انتخابات شوراي نگهبان؛ 14 اسفند 74)


*منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

 

اشتراک گذاری:
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: