خدمات الکترونیک


تاریخ انتشار: يکشنبه ٢٠ تير ١٤٠٠ - ٠٧:٣٥
در نشست مشترکی به صورت سه جانبه امضا شد:

تفاهم نامه همکاری‌ شرکت شهرک‌ها، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و صندوق كارآفريني اميد

بیش از 57 درصد این واحدها نیازمند سرمایه در گردش و تأمین مالی هستند، كه 1600 واحد با کمک صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنایع کوچک و با تأمین مالی اندک قابل بهره ‌برداری هستند.

 

علی رسولیان در نشست امضاي تفاهم نامه همكاري با صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک و صندوق كارآفريني اميد اظهار داشت: این واحدها در چند بخش نیازمند کمک و تأمین مالی هستند؛ بیش از سه هزار و 200 طرح از آن‌ها در مرحله نصب سوله و ماشین‌ آلات هستند و 28 درصد از این‌ها فقط در مرحله نصب سوله هستند که با تأمین مالی اندک قابلیت بهره ‌برداری خواهند داشت.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در 828 شهرک و ناحیه صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی درحال بهره برداري، بیش از 48 هزار و 600 واحد تولیدی داریم که بخش عمده آن‌ها در نواحی صنعتی روستایی و مناطق محروم هستند.

 

علی رسولیان با بيان اين مطلب در نشست امضاي تفاهم نامه همكاري با صندوق كارآفريني اميد افزود: این واحدها در چند بخش نیازمند کمک و تأمین مالی هستند؛ بیش از سه هزار و 200 طرح از آن‌ها در مرحله نصب سوله و ماشین‌ آلات هستند و 28 درصد از این‌ها فقط در مرحله نصب سوله هستند که با تأمین مالی اندک قابلیت بهره ‌برداری خواهند داشت.

 

وی اضافه كرد: از 3500 واحد صنعتي بهره ‌برداری شده، 630 واحد 17 هزار شغل ایجاد کرده‌اند، یعنی هر واحد 6 شغل ایجاد کرده است. به همین دلیل واحدهایی که امسال بهره ‌برداری شده‌اند، با ظرفیت بالایی کار می‌کنند.

 

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: موضوع مهم دیگر، واحدهای صنعتي غیرفعال‌اند که يا تحت تملک بانک‌ها هستند، یا نیازمند تسهیلات و سرمایه در گردش و یا نیازمند ماشین ‌آلات و ... که به این دلایل غیرفعال مانده‌اند.

 

رسولیان تصریح کرد: بیش از 57 درصد این واحدها نیازمند سرمایه در گردش و تأمین مالی هستند، كه 1600 واحد با کمک صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنایع کوچک و با تأمین مالی اندک قابل بهره ‌برداری هستند.

 

وی تأکید کرد: با رصد و ارزيابي واحدهاي صنعتي به بهره برداري رسيده در شهرك‌ها و نواحي صنعتي مشخص شده است كه با رفع پاره‌اي از مشکلات و تأمین مالی برخی از واحدها كه زیر ظرفیت خود کار می‌کنند، اين واحدها می‌توانند در مسير افزايش توليد و ایجاد اشتغال حرکت کنند.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه اظهار داشت: ایجاد کارگاه‌های توليدي مقياس کوچک برای واگذاري به شرکت‌هاي دانش بنیان در استان‌ها جزو برنامه‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است که ظرف مدت شش ماه عملیاتی و اجرایی خواهد شد.

 

رسوليان همچنين از اهتمام سازمان متبوع خود برای ایجاد يك هزار کارگاه جدید در سال جاري که به معنای يك هزار پروانه اشتغال جدید و حدود 7 هزار شغل جدید است خبر داد.

 

وی با اشاره به این‌که بيش از 500 خوشه صنعتی در كشور شناسایی شده است، اظهار امیدواری كرد با انعقاد این تفاهم ‌نامه و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تأمین مالی لازم برای حمایت از صنایع و کسب و کارهای کوچک که بخشی از آن‌ها مربوط به صادرات، برند سازی، نمایشگاه و تورهای تجاری است، عملیاتی و اجرایی شود.

 

*صنایع کوچک نقش بزرگی در اشتغالزایی دارند


مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید نيز در این نشست با اشاره به ضرورت حمایت از صنایع کوچک به دلیل ماهيت تأثيرگذاري و اشتغال آفريني آن در اقتصاد ملي كشور گفت: با توجه به تنوع محصول و نقش صنایع در فرآیند نوآوری، امکان خوشه سازی و توسعه ظرفیت‌ها، صنایع کوچک نقش بزرگی در اشتغالزایی دارند.

 

اصغر نوراله زاده افزود: صندوق کارآفرینی امید به‌عنوان نهاد حامي كسب و كارهاي خرد و كوچك در کنار سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تلاش می‌کند نسبت به تأمين مالي 20 درصد واحدهای صنعتي غیرفعال يا درحال ایجاد اقدام نمايد.

 

وی اضافه كرد: اين صندوق روش‌های مختلفی برای حمایت از انواع کسب و کارها در دست اجرا دارد، به‌طوري كه برخی از شرکت‌ها را بر اساس اوراق بدهی، پروژه‌ها را با استفاده از صندوق پروژه و برخی از کسب و کارها را نيز با صندوق VC در جهت تأمین مالی همراهی مي‌کنیم.

 

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید ادامه داد: در هشت سال گذشته اين صندوق نزدیک به یک میلیون و 50 هزار طرح را با اعتباری بالغ بر 13 هزار میلیارد تومان مورد حمایت قرار داده است، كه این آمار نشان می‌دهد هدف گذاری برای تأمین مالی واحدهای توليدي کوچک در سراسر کشور نیز ممکن است.

 

نوراله زاده تأكيد كرد: با امضای این تفاهم ‌نامه، صندوق کارآفرینی امید به‌عنوان نهاد تأمین مالی SMEها در کنار سازمان صنایع کوچک و شهرك‌هاي صنعتي ايران در مناطق مختلف كشور براي پیشبرد اهداف مشترك خواهد بود.

 

در نشست امضاي تفاهم نامه همكاري سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران با صندوق كارآفريني اميد، صندوق ضمانت سرمايه گذاري صنایع کوچک نيز به‌عنوان ركن سوم اين همكاري مشترك، تأمين مالي بنگاه‌هاي خرد و كوچك را مورد حمايت قرار خواهد داد.

 

اشتراک گذاری:
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: