صفحه اصلی > آرشیو اخبار 


نسخه چاپي  ارسال به دوست

 

 

 

 

 

 

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک:

 

60 درصد از خسارات صنایع به صندوق را جبران کرده ایم

سایت خبری تحلیلی «اقتصاد۲۴» در گفتگویی اختصاصی و تفصیلی با محمدحسین مقیسه رئیس هیات مدیره و مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، مسئله نیازهای مالی صنایع کوچک و آخرین وضعیت آمار صدور ضمانت نامه ها و میزان ضمانت نامه های خسارتی را مورد بررسی قرار داده است.

 

 

مقیسه در این گفتگو، تصریح کرده است که با توجه به ماهیت حمایتی بودن این صندوق، برای وصول مطالبات، به هر شیوه‎‌ای نمی توانیم متوسل شویم، اما امکان چشم پوشی از بازگشت اموال بیت المال هم ممکن نیست. بخش هایی از این گفتگو در روزنامه های «شروع» و «ابتکار» و دیگر رسانه ها نیز منتشر شده است.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد سهم صنایع کوچک در کیک ارزش‌افزوده و اشتغال‌زایی اقتصاد کشور بالاست، اما این بخش با مشکلات و چالش‌هایی روبه‌روست که کمتر به آن توجه می شود. از این رو،  افزایش سرمایه صندوق‌ضمانت صنایع کوچک شاید بتواند بخشی از موانع پیش روی صنایع را بردارد.

با توجه به مشکلات موجود در صنایع کوچک، صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک به عنوان تنها ارائه دهنده ضمانت نامه های تعهد پرداخت برای این صنایع در کشور، می تواند نیاز به سرمایه در گردش و توسعه این صنایع را مرتفع کرده و روند تامین منابع مالی را نیز تسهیل کند.

در حالی که تولید را می‌توان یکی از مهم‌‌ترین پیشران‌های حرکت کشور به سمت رونق اقتصادی دانست، اما اکنون بخش‌های اصلی آن به‌عنوان لکوموتیو توسعه صنعتی و رشد اقتصادی کشور درگیر مسائلی هستند که شاید خیلی زودتر از این، قابل حل بود. به‌‌‌صورت کلان تامین سرمایه در گردش برای واحدها با مشکلات و محدودیت‌هایی روبه‌رو است. آسیب‌شناسی‌ها حاکی از آن است که پررنگ‌ترین دست‌اندازها «کمبود سرمایه در گردش» و «عدم تامین مواد اولیه» است.

با توجه به اشتراک نوع مشکلات و مسائل واحدهای صنعتی کشور، متولیان و سیاست‌گذاران صنعت کشور در نظر دارند برای رفع موانع موجود چند برنامه جامع را در دستور کار قرار دهند. «اعمال مدیریت روی تامین مواد اولیه وارداتی» و «تامین کالاها و قطعاتی که ظرفیت نسبی تولید آن در کشور موجود است» از جمله این اقدامات به شمار می‌روند.

 

**صدور ضمانت نامه 6 برابر سرمایه صندوق

محمدحسین مقیسه، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد۲۴، با اشاره به اینکه در سال ۹۷ ۲۹۳ فقره ضمانت‌نامه صادر و تسهیلات صنعتی بالغ بر ۲ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال که مورد درخواست واحدهای کوچک و متوسط صنعتی در سطح کشور بوده است را، ضمانت کرده‌ایم، گفت: هم‌اکنون و به‌تبع صدور ۶ برابری ضمانت‌نامه در قبال سرمایه صندوق، تا حدودی ظرفیت صدور ضمانت‌نامه تکمیل شده و در حال رایزنی برای افزایش سرمایه هستیم.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک همچنین به سرمایه ۱۱۰ میلیارد تومانی این صندوق اشاره کرد و افزود: پیشنهاد این صندوق افزایش سرمایه آن به ۵۰۰ میلیارد تومان بود تا بتواند حداقل پنج برابر این رقم ضمانت‌نامه صادر کند. به گفته مقیسه، برپایه رویه‌های حاکم بر صندوق‌های ضمانت سرمایه‌گذاری در جهان در شرایط نرمال اقتصادی می‌توان بین ۵ تا ۶ برابر سرمایه موجود، ضمانت‌نامه صادر کرد.

 

**تلاش ما در وصول مطالبات این است که روند تولید آسیب نبیند

مقیسه گفت: تاریخچه تاسیس واحد حقوقی در صندوق به سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ بازمی گردد و این واحد از این سال ها به صورت منسجم تشکیل شد و امروز به عنوان یک واحد مستقل با نیروهای انسانی خوب و تحصیلکرده، پیگیری وصول مطالبات صندوق را انجام می دهد.

وی افزود: البته لازم است به این نکته اشاره کنم که پیگیری وصول مطالبات که ما در صندوق انجام می دهیم با وصول مطالباتی که در جاهای دیگر انجام می شود بسیار متفاوت است و علت آن نیز فلسفه وجودی صندوق است؛ زیرا صندوق اصولا به این خاطر تشکیل شده که به واحدهای صنعتی در مناطق محروم کمک کند و این موضوع هم در قانون و هم در اساسنامه شرکت ذکر شده است.

مدیرعامل ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تصریح کرد: این موضوع دارای مفهوم بسیار مهمی است و ما موسسه توسعه‌ای و حمایتی هستیم پس اگر خسارتی را پرداخت می‌کنیم طبیعتا مکانیسم وصول مطالباتمان نیز متفاوت است زیرا نمی خواهیم به واحدی که تحت حمایت ما بوده و برایش ضمانت نامه صادر کردیم و به هر دلیلی دچار مشکل شده، مطالبات خود را بر اساس اصول رایج دریافت کنیم و این موضوع مدنظر ما نیست.

مقیسه تصریح کرد: براین اساس ما در وصول مطالبات، تمام این موارد را در نظر می گیریم، در واقع وصول مطالباتمان را به گونه‌ای تنظیم می‌کنیم که به روند تولید واحد صنعتی آسیبی وارد نشود و این واحد بتواند همزمان هم به کار تولید خود بپردازد و هم مطالبات صندوق را به مرور زمان پرداخت کند. بنابراین می توان گفت که همین موضوع نیز یکی از موانع صندوق برای وصول مطالبات است و بر این اساس کارمان را پیش می بریم.

 

**خسارت ۱۱۲ میلیارد تومانی وارده از صنایع کوچک

به گفته مدیرعامل صندوق: نخستین پرداخت خسارت از سوی صندوق به سال ۱۳۹۰ بازمی گردد که البته اعداد نیز در آن سال ها بسیار اندک بود. به طورمثال در کل سال ۹۰ میزان پرداخت خسارت از طرف صندوق، یک میلیارد تومان بود که عدد قابل توجهی به شمار نمی‌آمد.

مقیسه افزود: اما در طول سنوات گذشته و با توجه به اینکه در ۶ سال گذشته حجم ضمانت نامه های صادر شده از سوی  صندوق افزایش داشته است (متوسط سالیانه 100 تا ۱۲۰ درصد) طبیعتا زمانی که «حجم پرتفوی» زیاد شود به فاصله چند سال و  در زمان سررسید، حجم خسارت ها نیز افزایش پیدا می کند.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک افزود: در مجموع در طول مدت حیات صندوق از سال ۱۳۸۶ تا پایان سال ۱۳۹۷، رقمی در حدود ۱۱۲ میلیارد تومان بابت ضمانت نامه های صادر شده به ذینفعان مختلف خسارت پرداخت کرده‌ایم.  صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک  ۱۱.۵ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۴، ۱۵ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵،  ۱۶ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ و ۳۶ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۷ خسارت پرداخت کرده است و همانطور که عرض کردم با جمع خسارت های پرداخت شده در سال های قبل؛ رقمی در حدود ۱۱۲ میلیارد تومان، مجموع خسارت های پرداختی از سوی صندوق بوده است که در واقع به ذینفعان پرداخت شده است.

 

** 40 میلیارد تومان وصول نقدی  و 30 میلیارد وصول غیر نقدی

مقیسه خاطرنشان کرد: اتفاق خوبی که در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۸ افتاد این بود که ما در صندوق در طول این مدت بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان وصول مطالبات داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۵۶ درصد رشد نشان می‌‎دهد و اگر بخواهم یک جمع‌بندی ارائه بدهیم؛ تا امروز  حدود ۴۰ میلیارد تومان وصول نقدی و نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان نیز وصول مطالبات غیر نقدی داشتیم. بر این اساس بالغ بر ۶۰ درصد خسارت هایی که از سوی صندوق پرداخت شده است را توانستیم وصول کنیم.

مدیرعامل صندوق افزود:  بخش قابل توجهی از مابقی خسارت های پرداختی نیز در مذاکره با مشتریان تعیین تکلیف شده است به طوری که مقرر شد مبلغ به صورت اقساط پرداخت شود و واحد صنعتی بر اساس توانایی تولید خود این مبالغ را پرداخت کنند تا همانطور که پیشتر نیز اشاره کردم هم به تولید این واحدها آسیبی وارد نشود و هم بتوانند بدهی ها خود را به صورت ساماندهی شده پرداخت کند.

 

**تمرکز بر مناطق محروم برای توسعه صنایع کوچک

مقیسه در باره نوع سیاست های حمایتی صندوق عنوان کرد: استان کرمانشاه در سال ۹۷ بیشترین میزان ضمانت نامه ها را از صندوق ضمانت سرمایه گذاری دریافت کرده است که دلیل آن هم زلزله ای بود که در سال های قبل در این استان رخ داد. استان های بعدی به ترتیب مرکزی، سیستان و بلوچستان، مازندران، خراسان جنوبی هستند. تقریبا بخش عمده دریافت کنندگان ضمانت نامه‌های دریافتی در مناطق محروم واقع شدند که منطبق با سیاست‌های صندوق و براساس قانون تاسیس و اساسنامه است.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک تصریح کرد: خوش حساب ترین مشتری های این صندوق در مناطق برخوردار قرار دارند. واضح است مشکلات صندوق در خصوص وصول مطالبات برای واحدهایی که در تهران، کرج، قزوین، اصفهان، تبریز و مانند این شهرها فعالیت می‌کنند به دلیل قرار گرفتن در استان‌های برخوردار، کمتر است.

وی  در پایان ضمن ارائه گزارش مختصری، اشاره کرد که از ابتدای سال 98 تا انتهای مهر 98 تعداد 17 فقره ضمانتنامه در مجموع به مبلغ 152,552 میلیون ریال صادر شده است.

 

 

شنبه ٢٥ آبان ١٣٩٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: