خدمات الکترونیک

مزایای خدمات صندوق

با توجه به اینکه دولت این صندوق را به‌صورت تخصصی برای حمایت از صنایع کوچک تأسیس کرده است، استفاده از خدمات صندوق و اخذ ضمانت‌نامه از آن مزایایی دارد که اهم آن در ادامه می‌آید.

1- اعتباربخشی به صنایع کوچک

ازآنجاکه پرداخت تسهیلات به فعالان صنایع کوچک ریسک بالایی دارد، بانک‌ها و مؤسسات مالی تمایل کمتری به پرداخت تسهیلات به آنان دارند و بیشتر منابع خود را به پرداخت تسهیلات به صنایع بزرگ اختصاص می‌دهند. این صندوق با اعتباربخشی به فعالان صنایع کوچک از طریق صدور ضمانت‌نامه اعتباری باعث می‌شود بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری با اطمینان و سهولت بیشتری نیاز‌های مالی آنان را تأمین کنند و به آ‌ن‌ها تسهیلات بپردازند.

2- کاهش کارمزد

متقاضیان در صورت احراز برخی شرایط، در کارمزد ضمانت‌نامه‌ها می‌توانند حداکثر تا ۵۰ درصد تخفیف بگیرند. 

3- تسهیل در وثایق دریافتی و قبول ضامن‌ها

  • صندوق همانند سایر مؤسسات مالی و اعتباری برای صدور ضمانت‌نامه، ترکیبی از وثایق نوع اول (ملکی، سپرده بانکی، سهام و...) و نوع دوم (چک، سفته و...) را دریافت می‌کند، با این تفاوت که سعی می‌شود از متقاضیان وثیقه نوع اول کمتری دریافت شود. چنانچه متقاضی در چند مرحله دریافت ضمانت‌نامه از صندوق، خوش‌حسابی خود را با بازپرداخت به‌موقع اقساط تسهیلات دریافتی نشان دهد، به رتبه اعتباری بالاتری دست می‌‌یابد و ترکیب وثایق دریافتی از او بیشتر از نوع وثایق نوع دوم خواهد بود.

  • بانک‌ها برای دریافت وثایق نوع اول بسیار سخت‌گیرند، این صندوق برخورد منعطف‌تری دارد و بعضی مواقع وثایق نوع اولی که بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری نمی‌پذیرند، همچون محل اجرای طرح، دفترچه قرارداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی و... را قبول می‌کند.

  • برخی از ضمانت‌نامه‌ها برای شرکت‌های با رتبه اعتباری مطلوب صرفاً با تضمین اعضای هیئت‌مدیره شرکت صادر می‌شود. به‌علاوه، در مواقعی که به امضای ضامن‌ها نیاز است، صندوق در مقایسه با بانک‌ها رویکرد سهل‌گیرانه‌تری در قبول شرایط مالی ضامن‌ها دارد.

4- صدور ضمانت‌نامه مستقیم برای تأمین‌کنندگان

بخشی از منابع مالی دریافتی از بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری در قالب دریافت تسهیلات برای خرید مواد اولیه، ماشین‌آلات و ... استفاده می‌‌شود. این صندوق با ارائه «ضمانت‌نامه خرید اعتباری» برای برطرف‌کردن نیاز به منابع مالی برای خرید مواد اولیه و ماشین‌آلات به تولیدکنندگان کمک می‌کند. با این کار اولاً، سرعت و هزینه تأمین مالی در این حوزه کاهش می‌یابد؛ ثانیاً، فرایند دشوار دریافت تسهیلات حذف می‌شود؛ ثالثاً، منابع مالی ناشی از تسهیلات به نیازهای دیگر بنگاه‌ها اختصاص می‌یابد.

5- فرایند الکترونیکی صدور ضمانتنامه

فرایند الکترونیکی درخواست تا صدور ضمانت‌نامه، علاوه بر تسهیل دسترسی متقاضیان در شهرستان‌ها به این خدمت، افزایش سرعت و دقت در ارائه خدمت را درپی دارد. برای تأیید مدارک، متقاضیان فقط باید اصول اسناد لازم را به نماینده استانی این صندوق تحویل دهند و نیازی به مراجعه به محل صندوق در تهران نیست. 

6- مشاوره رایگان

صندوق به متقاضیان مشاوره رایگان می‌دهد. این مشاوره‌ها در راستای بهینه‌سازی وضعیت کسب‌وکار و مدیریت اعتبارات آنان به‌منظور ارتقای بهره‌وری در تولید محصولات است.