خدمات الکترونیک


تاریخ انتشار: دوشنبه ٢٦ دی ١٤٠١ - ٠٩:٤٢
در گفتگو با مدیرعامل صندوق ضمانت‌سرمایه‌گذاری صنایع کوچک مطرح شد:

حمایت ویژه مخصوص صنعت چرم، شرکت های دانش بنیان و صادرکنندگان

از آنجا که این روزها به دلیل شرایط سخت اقتصادی بنگاه‌های کوچک با مشکلات زیادی دست پنجه نرم می‌کنند، به معرفی خدمات یکی از سازمان‌های حمایتی زیرمجموعه وزارت صنعت‌، معدن و تجارت که می‌تواند در این برهه به عنوان یک حامی در کنار تولیدکنندگان قرار گیرد؛ می‌پردازیم.

به گزارش روابط عمومی صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک؛ محمد حسین مقیسه مدیرعامل و رئیس هیات مدیره این صندوق با نشریه ویژه صنعت چرم گفتگویی داشته است که در ادامه می‌خوانید:

- درباره حمایت ویژه صندوق مخصوص صنعت چرم، شرکت‌های دانش بنیان و صادرکنندگان بفرمایید این خدمات در چه قالبی ارائه می‌شود؟

+ در کنار خدماتی که به صنایع کوچک ارائه می‌شود؛ در سال جاری از سوی وزارت صمت ماموریت‌هایی به صندوق محول شده است که به عنوان مجری آن را انجام می‌دهیم. یکی از این ماموریت‌ها ویژه صنعت چرم است و آن هم اعطای یارانه سود تسهیلات به این بخش است. به این صورت که چنانچه تولیدکننده‌ای قبلا تسهیلاتی دریافت کرده باشد و در حال بازپرداخت اقساط آن باشد، یا در حال حاضر بخواهد تسهیلاتی دریافت کند که از خام فروشی جلوگیری کند؛ 9 درصد از سود تسهیلات در قالب یارانه سود اختصاص خواهد یافت.  

علاوه بر یارانه سود مذکور، در سال جاری تسهیلات ارزان قیمتی را برای شرکت‌های کوچک دانش بنیان و یا شرکت‌هایی که محصولات صادراتی دارند با نرخ سود 14% تدارک دیده‌ایم که با همکاری یکی از  ‌بانک‌های عامل در حال پرداخت است.

- صدور ضمانت نامه چه شرایطی دارد و چه گروهی از صنایع می توانند از خدمات صندوق استفاده کنند؟

+رسالت اصلی صندوق صدور ضمانت نامه است. مشتریان ما باید صنایع کوچک باشند و خدمات صندوق هم صرفا به بخش تولید تعلق می گیرد. برای مناطق برخوردار 70 درصد و برای مناطق کم برخوردار85 درصد اصل سود را ضمانت می‌کنیم و مابه التفاوت را مشتری (در قالب وثیقه تکمیلی مثل چک و سفته) به بانک ارائه می‌دهد.

-منظور از ضمانت در این صندوق چیست؟

+ زمانی که واحد صنعتی برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه می‌کند، بانک عموما برای پوشش ریسک عدم پرداخت از متقاضی  وثایق سهل البیعی را مطالبه میکند که ممکن است این وثایق در اختیار و یا در توان فعلی مشتری برای ارائه به بانک نباشد. صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به عنوان یکی از شرکت‌های حمایتی متعلق به وزارت صنعت، معدن تجارت با در اختیار گرفتن ترکیبی از چک و سفته و محل اجرای طرح یعنی همان فضای تولید، و یا در پاره‌ای مواقع صرفا در قبال چک و سفته مدیران، از جمله برای مشتریان دارای رتبه اعتباری A و B ، اقدام به صدور ضمانت‌نامه به نفع اعتباردهنده می‌کند. بانکها با در اختیار گرفتن این ضمانت‌نامه بعنوان وثیقه مورد نظر با اطمینان بیشتری واحد صنعتی را تامین مالی خواهند کرد. سقف ضمانت‌های اعتباری صادره به نفع بانک‌ها و موسسات  مالی و اعتباری 50 میلیارد ریال است.

-کارمزد ضمانت نامه ها به چه صورت محاسبه می شود و چه میزان است؟ 

+نرخ کارمزد ضمانت نامه‌های صندوق برای سال اول یک و نیم درصد و برای سالهای بعد 25 صدم درصد خواهد بود که البته این نرخ تحت شرایطی تا 50% به عنوان  تخفیف قابل کاهش خواهد بود.

-میزان و نوع وثایق مورد مطالبه صندوق برای صدور ضمانت نامه از واحدهای صنایع کوچک به چه صورت است؟

+ میزان و نوع وثایق متاثر از رتبه اعتباری است که واحد صنعتی در صندوق در چارچوب مدل اعتبارسنجی اخذ می‌کند. صندوق اطلاعاتی همانند اطلاعات مالی، سجلی، سابقه و تجربیات مدیران و همچنین وضعیت بازار، فروش سال‌های گذشته و .... را بررسی می‌کند و بر این اساس مشتریان در گروه‌های اعتباری AتاF تقسیم بندی می‌شوند. مشتریانی که رتبه اعتباری A و B می‌گیرند می‌توانند به جای وثیقه ملکی یا همان محل اجرای طرح، با چک و سفته و تعهد مدیران تا مبلغ 5 میلیارد تومان ضمانت نامه دریافت کنند. با کاهش رتبه اعتباری، وثایق بصورت ترکیبی (چک و سفته و درصدی از  محل اجرای طرح) در نظر گرفته خواهد شد.

-صنعتگران از وقت گیر بودن بارگذاری اطلاعات برروی سامانه گلایه دارند آیا راهکاری برای این موضوع دارید؟

+اطلاعات مورد نیاز در سامانه دقیقا همان اطلاعاتی است که در گذشته به صورت زونکن فیزیکی به موسسات مالی و اعتباری ارائه می‌شد. هدف از الکترونیکی شدن امور، سرعت انجام کارها، شفافیت بالا و قابلیت پیگیری سریع و بدون خطاست. با توجه به پراکندگی واحدهای صنعتی در کشور، راه اندازی سامانه با هدف تسریع امور و جلوگیری از آمد و شد مدیران این واحدها در دستور کار قرار گرفته است. در کنار این موضوع، اخیرا با انعقاد قراردادهایی تکمیل سامانه را به شرکت‌های بازاریاب صندوق واگذار کرده‌ایم تا بدون هیچگونه هزینه‌ای و در صورت تمایل، این شرکت‌ها در کنار متقاضیان دریافت ضمانت‌نامه اقدام به تکمیل پرونده نمایند و لذا مشکل واحدهای  تولیدی برای تکمیل بصورت کامل برطرف شده است. 

گفتنی است صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک علاوه بر ضمانت نامه‌های اعتباری، ضمانت نامه‌های پیمانکاری تا سقف 100 میلیارد ریال برای واحدهای صنعتی کوچک صادر می‌کند این ضمانت‌نامه‌ها شامل 1-ضمانت شرکت در مناقصه و مزایده2- ضمانت نامه حسن انجام کار3- ضمانت نامه پیش پرداخت و 4- ضمانت استرداد کسور وجه الضمان است. در پایان یادآوری می‌شود صندوق در 31 استان کشور دارای نمایندگی است که این نمایندگی در اختیار شرکت شهرک‌های صنعتی هر استان قرار دارد.

 

 

اشتراک گذاری:
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: